Rezonans na NFZ w Wielkopolsce: podium czekania od 20 do 217 dni

Redakcja KolejkaZEROOpublikowano: Zaktualizowano:

Na tej stronie: 6 części
  1. Trzy punkty z filmu
  2. Wielkopolska: rozkład 35 prognoz
  3. Co z tego wynika
  4. Jak to czytać
  5. Co może zrobić pacjent
  6. Źródło, metoda i ograniczenia

Wniosek w skrócie

Wielkopolska ma w danych NFZ 35 placówek z prognozą rezonansu magnetycznego dla dorosłych bez pilnego skierowania, a 18 z nich leży w Poznaniu. Prognozy w całym województwie zaczynają się od 0 dni i kończą na 344 dniach (stan danych z 2 i 8 października 2026). Trzy punkty z filmu, Rakoniewice (20 dni), Poznań-Nowe Miasto (51 dni) i Pleszew (217 dni), leżą na tej skali w trzech różnych miejscach: blisko początku, tuż poniżej środka i blisko końca. To prognoza, a nie rezerwacja.

Trzy punkty z filmu

Film pokazuje trzy placówki z trzech miejsc Wielkopolski: z Rakoniewic, z poznańskiej dzielnicy Nowe Miasto i z Pleszewa. Prognozy wynoszą 20, 51 i 217 dni (stan danych we wszystkich trzech placówkach z 8.10.2026). W Poznaniu-Nowym Mieście są w danych dwie placówki: oprócz tej z 51 dniami jest druga, z 150 dniami, której film nie pokazuje.

Prognoza pleszewska to 7 mies. 1 tydz., czyli ponad 10 razy więcej niż rakoniewicka. Taki iloraz wygląda jak przepaść, ale żeby ocenić, czy jest wyjątkowy, trzeba go położyć na całej skali województwa, co robimy w następnej części.

Wielkopolskie, rezonans magnetyczny, dorośli, przypadek stabilny. Placówek nie nazywamy.
Prognoza (dni)Zapis w danych NFZStan danychOsoby na liście, koniec wrześniaSkreślone we wrześniu po udzieleniu świadczenia
2020 dni8.10.2026258181
511 mies. 3 tyg.8.10.2026635272
1505 mies.8.10.202659267
2177 mies. 1 tyg.8.10.202638554

Wielkopolska: rozkład 35 prognoz

W danych NFZ pobranych 11 października 2026 roku jest w Wielkopolsce 35 placówek z prognozą rezonansu dla przypadku stabilnego, w 14 miastach (Poznań liczymy jako jedno miasto). Mediana, czyli środkowa wartość, to 60 dni. Połowa placówek mieści się między 37 a 120 dniami, więc rozpiętość środka to aż 83 dni. Prognozę do 30 dni ma 8 placówek, a 90 dni lub więcej 15 (43%).

Ile placówek w jakim przedziale prognozy

Długość słupka to liczba placówek w przedziale. Kolorem zaznaczono przedział, w którym leży prognoza pleszewska.

Prognozy w miastach Wielkopolski, w dniach

Każda kropka to jedna placówka, jasny pas łączy najkrótszą i najdłuższą prognozę w mieście. Miasta od najkrótszej środkowej wartości. Miejscowości z filmu zaznaczono kolorem.

Wielkopolskie, rezonans, dorośli, przypadek stabilny. Stan danych NFZ z 2.10.2026 i 8.10.2026, pobranie 11.10.2026. Poznań: wszystkie dzielnice razem.
MiastoPlacówkiNajkrócej (dni)Najdłużej (dni)Mediana (dni)
Turek1000
Rakoniewice1202020
Śrem1282828
Nowy Tomyśl1282828
Konin2274435,5
Kościan1373737
Września1515151
Poznań181934460
Leszno22712073,5
Gniezno1979797
Ostrów Wielkopolski1104104104
Kalisz290120105
Piła2111171141
Pleszew1217217217

Poznań to 18 z 35 placówek (51%) i jedyne miasto, które obejmuje niemal całą skalę: od 19 do 344 dni, z medianą 60 dni. Żadne inne miasto nie ma rozstępu większego niż 93 dni.

Co z tego wynika

Gdzie leżą trzy liczby z filmu

Rakoniewice z prognozą 20 dni mają w województwie trzecią najkrótszą prognozę: krótsze są tylko 2 placówki, jedna w Turku (0 dni, stan z 2.10.2026) i jedna w Poznaniu (19 dni). Poznań-Nowe Miasto z 51 dniami jest o 9 dni poniżej mediany: krótszą prognozę ma 12 z 35 placówek. Pleszew z 217 dniami ma czwartą najdłuższą prognozę w województwie, bo dłuższe są trzy, wszystkie poznańskie (231, 254 i 344 dni).

Miasto ocenione po najkrótszej prognozie

Gdy każde z 14 miast oceni się po jego najkrótszej prognozie, kolejność jest inna niż przy liczeniu wszystkich placówek. Najkrótsze są Turek (0 dni), Poznań (19) i Rakoniewice (20), a najdłuższy jest Pleszew z 217 dniami. Do następnej w kolejności Piły (111 dni) brakuje 106 dni, więc Pleszew wyraźnie odstaje: w żadnym z pozostałych 13 miast najkrótsza prognoza nie przekracza 111 dni.

Prognoza idzie za tempem opróżniania listy

Placówki podają, ile osób było na liście na koniec września i ile skreślono we wrześniu po udzieleniu świadczenia. Gdy dla 33 placówek, które mają obie liczby większe od zera, podzielimy listę przez skreślenia, otrzymamy przybliżony czas opróżnienia listy w tempie z września. Ten iloraz porządkuje placówki prawie tak samo jak prognoza NFZ: współczynnik korelacji rang Spearmana wynosi 0,92 (1 oznacza identyczną kolejność, 0 brak związku). Nie znamy sposobu, w jaki NFZ liczy prognozę, więc to obserwacja, a nie wyjaśnienie. Widać ją na przykładzie najdłuższych prognoz: z 5 placówek z prognozą powyżej 200 dni 4 z nich skreśliło we wrześniu mniej osób niż wynosi mediana województwa (181), a listę dłuższą niż mediana (604) ma tylko 2 z nich. Długa prognoza oznacza więc zwykle wolno opróżniającą się listę, a nie wyjątkowo długą listę.

Przypadek pilny zmienia pleszewską liczbę najbardziej

Dla przypadku pilnego prognozy w tych samych miejscach to 19 dni w Rakoniewicach, 37 i 97 dni w Poznaniu-Nowym Mieście (przy stabilnych 51 i 150) i 60 dni w Pleszewie (stan z 8.10.2026). Pleszew skraca się więc o 157 dni, a Rakoniewice tylko o 1 dzień: największa zmiana dotyczy placówki, która w przypadku stabilnym ma najdłuższą prognozę z trzech. W całym województwie mediana pilna to 37 dni, a największa prognoza pilna 180 dni (przy stabilnej 344). Pilność ocenia lekarz, a zero dni w Turku to wartość z danych placówki, nie termin na dziś.

Jak to czytać

  • To prognoza, nie rezerwacja. To szacunek z danych placówki, a nie termin zapisany dla Ciebie. Od 1 lipca 2026 roku publiczne dane NFZ nie zawierają daty pierwszego wolnego terminu. Różnicę wyjaśnia tekst Średni czas oczekiwania a pierwszy wolny termin.
  • Poznań to wiele dzielnic i wiele placówek. W tabelach łączymy wszystkie dzielnice w jedno miasto, a w filmie padła nazwa dzielnicy Nowe Miasto. Prognoza „dla Poznania” nie istnieje: jest 18 osobnych prognoz placówek, od 19 do 344 dni.
  • Zero dni nie jest terminem. W danych jednej placówki w Turku prognoza wynosi 0 dni, a lista oczekujących jest pusta. To wartość z danych, a o terminie decyduje rejestracja.
  • Przypadek stabilny i pilny to osobne prognozy. Główna część strony dotyczy stabilnego, a pilny opisujemy w części „Co z tego wynika”. Różnicę wyjaśnia tekst Przypadek pilny i stabilny, a jak czytać wynik w narzędziu, tekst Jak czytać wynik KolejkaZero.

Co może zrobić pacjent

  • Sprawdzić inne placówki. Według ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz.U. 2025 poz. 1461, art. 29 i art. 30) świadczeniobiorca ma prawo wyboru świadczeniodawcy ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych oraz szpitala spośród tych, które mają umowę z NFZ. Prognozy w innych miastach porównasz w narzędziu KolejkaZERO. Przepisy sprawdziliśmy w bazie Sejmu 11 października 2026 r.
  • Zapytać w rejestracji. Zadzwoń do wybranej placówki i zapytaj o aktualny termin. Prognoza z danych NFZ jest tylko punktem wyjścia, a o skierowaniu na rezonans przeczytasz w tekście Czy potrzebuję skierowania.
  • Skontaktować się z NFZ. Z pytaniami o kolejki i prawa pacjenta można zwrócić się do oddziału wojewódzkiego NFZ. Oficjalne dane są też w serwisie Terminy Leczenia NFZ.

Decyzję o leczeniu zawsze podejmuje lekarz. Nie wskazujemy placówek i nie oceniamy ich jakości.

Źródło, metoda i ograniczenia

Źródło: publiczne dane NFZ „Terminy Leczenia”, stan z 2 października 2026 do 8 października 2026, pobrane przez narzędzie KolejkaZERO 11 października 2026. Metoda: wybraliśmy placówki wielkopolskie wykonujące rezonans magnetyczny z prognozą dla przypadku stabilnego i pilnego, zamieniliśmy zapis w miesiącach i tygodniach na dni (miesiąc to 30 dni, tydzień 7 dni, jak w narzędziu) i policzyliśmy wartość najmniejszą, największą, środkową oraz kwartyle (metodą inclusive).

  • Pominęliśmy 1 miejsce udzielania świadczeń, które nie mają w danych prognozy. Nie wykluczaliśmy miejsc oznaczonych w danych jako przyjmujące także dzieci, bo narzędzie pokazuje je dorosłym.
  • Liczby osób na liście i skreśleń podają placówki według stanu z września 2026. Współczynnik Spearmana policzyliśmy dla 33 placówek, które mają obie liczby większe od zera; pozostałe pominęliśmy w tym jednym rachunku.
  • Stan danych w województwie jest z dwóch dni, 2.10.2026 (kilka placówek) i 8.10.2026 (większość), więc porównania są przybliżone. W filmie stan rakoniewickiej placówki podano jako 10.10.2026, a w pełnym pobraniu jest to 8.10.2026; prognoza w dniach jest taka sama.
  • Dane NFZ się zmieniają, a dokumentacja nie podaje, jak często. Aktualny wynik sprawdzisz w narzędziu.

Stronę przygotowała Redakcja KolejkaZERO. Zasady redakcji, w tym użycie AI, opisuje strona Redakcja, a źródła danych strona Skąd mamy dane.

Zastrzeżenie. Ta strona ma charakter informacyjny i nie jest poradą medyczną ani prawną. KolejkaZERO to niezależne narzędzie, nie strona NFZ.

W nagłej sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dzwoń pod numer 112

Źródła

Dane NFZ z 8.10.2026 i 2.10.2026, narzędzie KolejkaZEROOpublikowano: 14.10.2026Zaktualizowano: 14.10.2026

Sprawdź swoje miasto

Porównaj prognozowane terminy w placówkach NFZ w Twojej okolicy.

Sprawdź terminy w swojej okolicy

Czytaj dalej