Rezonans na NFZ w Olsztynie: od 18 do 157 dni w jednym mieście

Redakcja KolejkaZEROOpublikowano: Zaktualizowano:

Na tej stronie: 6 części
  1. Sześć placówek, sześć prognoz
  2. Olsztyn na tle województwa
  3. Co z tego wynika
  4. Jak to czytać
  5. Co może zrobić pacjent
  6. Źródło, metoda i ograniczenia

Wniosek w skrócie

Olsztyn ma w danych NFZ 6 placówek z prognozą rezonansu magnetycznego dla dorosłych bez pilnego skierowania, a prognozy w nich to 18, 21, 37, 74, 81 i 157 dni (stan z 9 października 2026). Najdłuższa jest 8,7 raza dłuższa od najkrótszej. Środkowa wartość w Olsztynie (55,5 dnia) jest ponad dwa razy większa niż mediana całego województwa warmińsko-mazurskiego (26,5 dnia). To prognoza, a nie rezerwacja.

Sześć placówek, sześć prognoz

Film pokazuje Olsztyn jak prognozę pogody: trzy „strefy” z trzech prognoz, 18, 74 i 157 dni. Na ekranie narzędzia z 11 października 2026 roku Olsztyn miał pięć placówek (18, 21, 74, 81 i 157 dni). W pełnym pobraniu danych NFZ z tego samego dnia jest jeszcze szósta, z prognozą 37 dni (1 mies. 1 tydz.), więc w analizie liczymy wszystkie sześć. Poniżej każdej prognozie przypisaliśmy datę, na którą wypada koniec prognozy, licząc od 11 października 2026.

Od najkrótszej do najdłuższej prognozy mija 139 dni, czyli prawie 20 tygodni. Pierwsza prognoza kończy się jeszcze w październiku, druga na początku listopada, a ostatnia dopiero w marcu 2027 roku. Wszystkie sześć placówek ma stan danych z 9.10.2026, więc to porównanie jest „z tego samego dnia”.

Olsztyn, rezonans magnetyczny, dorośli, przypadek stabilny. Placówek nie nazywamy.
Prognoza (dni)Zapis w danych NFZStan danychOsoby na liście, koniec wrześniaSkreślone we wrześniu po udzieleniu świadczenia
1818 dni9.10.20267201071
2121 dni9.10.2026337181
371 mies. 1 tyg.9.10.2026146138
742 mies. 2 tyg.9.10.2026563182
812 mies. 3 tyg.9.10.2026844282
1575 mies. 1 tyg.9.10.2026676104

Olsztyn na tle województwa

W danych NFZ pobranych 11 października 2026 roku jest w warmińsko-mazurskim 22 placówki z prognozą rezonansu dla przypadku stabilnego, w 12 miastach (stan danych od 10.9.2026 do 9.10.2026). Mediana to 26,5 dnia, a połowa placówek mieści się w przedziale od około 21 do 37 dni. Aż 6 z 22 placówek, czyli 27%, jest w Olsztynie.

Olsztyn jest w tej skali dwa razy: z jednej strony jego najkrótsza prognoza (18 dni, tyle samo co jedna placówka w Iławie) mieści się wśród czterech najkrótszych w województwie, obok Pisza (7 dni) i Nidzicy (17 dni). Z drugiej strony trzy z czterech najdłuższych prognoz to olsztyńskie (157, 81 i 74 dni); drugą najdłuższą prognozę, 97 dni, ma Ełk. Dlatego mediana Olsztyna jest wyraźnie wyższa niż województwa, mimo że miasto ma jedne z najkrótszych prognoz.

Prognozy w miastach warmińsko-mazurskiego, w dniach

Każda kropka to jedna placówka, jasny pas łączy najkrótszą i najdłuższą prognozę w mieście. Miasta od najkrótszej środkowej wartości. Olsztyn zaznaczono kolorem.

Warmińsko-mazurskie, rezonans, dorośli, przypadek stabilny. Stan danych NFZ od 10.9.2026 do 9.10.2026, pobranie 11.10.2026.
MiastoPlacówkiNajkrócej (dni)Najdłużej (dni)Mediana (dni)
Pisz1777
Nidzica1171717
Elbląg3212222
Biskupiec1252525
Bartoszyce1262626
Iława3185127
Działdowo1272727
Ostróda1282828
Giżycko1373737
Szczytno1373737
Olsztyn61815755,5
Ełk2239760

Tylko cztery miasta mają co najmniej dwie placówki i tylko w nich widać różnice wewnątrz miasta. Olsztyn ma największy iloraz (8,7 raza, od 18 do 157 dni), Ełk 4,2 raza (od 23 do 97 dni), Iława 2,8 raza (od 18 do 51 dni), a Elbląg 1,0 raza (od 21 do 22 dni).

Co z tego wynika

Podobna lista, dziesięć razy inne tempo

Najciekawsza w danych olsztyńskich placówek jest para skrajna. Placówka z prognozą 18 dni miała na koniec września 720 osób na liście, a placówka z prognozą 157 dni 676, czyli praktycznie tyle samo. Różni je tempo: pierwsza skreśliła we wrześniu po udzieleniu świadczenia 1071 osób, druga 104, czyli 10,3 raza mniej. Z samej długości listy nie da się więc przewidzieć prognozy; liczy się to, jak szybko lista się opróżnia.

Olsztyn, rezonans, przypadek stabilny. Rachunek kontrolny: lista podzielona przez skreślenia z września, razy 30 dni (nasze uproszczenie).
Prognoza (dni)Osoby na liście, koniec wrześniaSkreślone we wrześniuRachunek (dni)
18720107120
2133718156
3714613832
7456318293
8184428290
157676104195

Rachunek kontrolny (lista podzielona przez skreślenia i pomnożona przez 30 dni) daje wartości różniące się od prognozy o mniej niż 30% dla pięciu placówek z sześciu, na przykład 20 dni przy prognozie 18 i 195 dni przy prognozie 157. Największy rozjazd jest przy placówce z prognozą 21 dni, gdzie rachunek daje 56 dni. Nie jest to wzór NFZ, tylko nasze uproszczenie, ale pokazuje, po co patrzeć na tempo, a nie tylko na liczbę osób.

Jak wygląda pogoda na najbliższe miesiące

Jeśli przełożyć prognozy na kalendarz, olsztyński rezonans wygląda tak: dwie placówki z prognozą kończącą się do 1 listopada (18 i 21 dni), jedna z końcem około 17 listopada (37 dni), dwie w drugiej połowie grudnia (74 i 81 dni: około 24 grudnia 2026 i około 31 grudnia 2026) oraz jedna w marcu 2027 roku (157 dni: około 17 marca 2027). Daty liczymy od 11 października 2026 i przesuwają się razem z dniem odczytu danych. To przeliczenie prognozy, a nie umówiony termin.

Przypadek pilny w Olsztynie

Dla przypadku pilnego sześć olsztyńskich placówek ma prognozy 12, 17, 18, 24, 44 i 44 dni (stan z 9.10.2026), a mediana wynosi 21 dni. Najdłuższa pilna prognoza (44 dni) jest krótsza niż środkowa prognoza stabilna (55,5 dnia), a rozstęp spada z 139 do 32 dni. Najdłuższa prognoza z 157 dni skraca się do 44 dni, czyli o 113 dni, a najkrótsza tylko o 6 dni. Pilność ocenia lekarz, a prognoza pilna jest szacunkiem, nie terminem.

Jak to czytać

  • To prognoza, nie rezerwacja. To szacunek z danych placówki, a nie termin zapisany dla Ciebie. Od 1 lipca 2026 roku publiczne dane NFZ nie zawierają daty pierwszego wolnego terminu. Różnicę wyjaśnia tekst Średni czas oczekiwania a pierwszy wolny termin.
  • Pięć placówek na ekranie, sześć w danych. Ekran narzędzia z 11 października 2026 roku pokazał w Olsztynie pięć placówek, a w pełnym pobraniu NFZ z tego samego dnia jest szósta, z prognozą 37 dni. Powodu różnicy nie znamy, dlatego w analizie liczymy wszystkie sześć, a prognozy z filmu (18, 74 i 157 dni) występują w obu odczytach.
  • Daty końca prognozy to przeliczenie. Do liczby dni dodajemy dni do 11 października 2026. Daty zmieniają się razem z kalendarzem i danymi NFZ, więc to ilustracja, a nie obietnica terminu.
  • Przypadek stabilny i pilny to osobne prognozy. Główna część strony dotyczy stabilnego, a pilny opisujemy w części „Co z tego wynika”. Różnicę wyjaśnia tekst Przypadek pilny i stabilny, a jak czytać wynik w narzędziu, tekst Jak czytać wynik KolejkaZero.

Co może zrobić pacjent

  • Sprawdzić inne placówki. Według ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz.U. 2025 poz. 1461, art. 29 i art. 30) świadczeniobiorca ma prawo wyboru świadczeniodawcy ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych oraz szpitala spośród tych, które mają umowę z NFZ. Prognozy w innych miastach porównasz w narzędziu KolejkaZERO. Przepisy sprawdziliśmy w bazie Sejmu 11 października 2026 r.
  • Zapytać w rejestracji. Zadzwoń do wybranej placówki i zapytaj o aktualny termin. Prognoza z danych NFZ jest tylko punktem wyjścia, a o skierowaniu na rezonans przeczytasz w tekście Czy potrzebuję skierowania.
  • Skontaktować się z NFZ. Z pytaniami o kolejki i prawa pacjenta można zwrócić się do oddziału wojewódzkiego NFZ. Oficjalne dane są też w serwisie Terminy Leczenia NFZ.

Decyzję o leczeniu zawsze podejmuje lekarz. Nie wskazujemy placówek i nie oceniamy ich jakości.

Źródło, metoda i ograniczenia

Źródło: publiczne dane NFZ „Terminy Leczenia”, stan z 10 września 2026 do 9 października 2026, pobrane przez narzędzie KolejkaZERO 11 października 2026. Metoda: wybraliśmy placówki warmińsko-mazurskie wykonujące rezonans magnetyczny z prognozą dla przypadku stabilnego i pilnego, zamieniliśmy zapis w miesiącach i tygodniach na dni (miesiąc to 30 dni, tydzień 7 dni, jak w narzędziu) i policzyliśmy wartość najmniejszą, największą, środkową oraz kwartyle (metodą inclusive).

  • Pominęliśmy 0 miejsc udzielania świadczeń, które nie mają w danych prognozy. Nie wykluczaliśmy miejsc oznaczonych w danych jako przyjmujące także dzieci, bo narzędzie pokazuje je dorosłym.
  • Liczby osób na liście i skreśleń podają placówki według stanu z września 2026. Rachunek kontrolny jest naszym uproszczeniem i nie zastępuje prognozy NFZ.
  • W województwie jedna placówka w Iławie ma w danych stan z 10.9.2026 i nie ma liczby osób na liście. Wszystkie placówki w Olsztynie mają stan z 9.10.2026.
  • Dane NFZ się zmieniają, a dokumentacja nie podaje, jak często. Aktualny wynik sprawdzisz w narzędziu.

Stronę przygotowała Redakcja KolejkaZERO. Zasady redakcji, w tym użycie AI, opisuje strona Redakcja, a źródła danych strona Skąd mamy dane.

Zastrzeżenie. Ta strona ma charakter informacyjny i nie jest poradą medyczną ani prawną. KolejkaZERO to niezależne narzędzie, nie strona NFZ.

W nagłej sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dzwoń pod numer 112

Źródła

Dane NFZ z 9.10.2026 i 10.9.2026, narzędzie KolejkaZEROOpublikowano: 14.10.2026Zaktualizowano: 14.10.2026

Sprawdź swoje miasto

Porównaj prognozowane terminy w placówkach NFZ w Twojej okolicy.

Sprawdź terminy w swojej okolicy

Czytaj dalej