← Wszystkie analizy: Kolano, ortopeda i okulista NFZ

Endoproteza kolana na NFZ: 134 dni w Kaliszu, 1334 dni w Ostrowie Wielkopolskim

Redakcja KolejkaZEROOpublikowano: Zaktualizowano:

Na tej stronie: 7 części
  1. Dwie liczby dla jednej operacji
  2. Rozstęp w skali całego województwa
  3. Skąd na stronie 1334, a w danych 1497
  4. Czy długa lista tłumaczy długą prognozę
  5. Jak to czytać
  6. Co może zrobić pacjent
  7. Źródło, metoda i ograniczenia

Wniosek w skrócie

Ta sama operacja, endoprotezoplastyka stawu kolanowego, ma w danych NFZ prognozę 134 dni w Kaliszu i 1334 dni w Ostrowie Wielkopolskim (dorośli, przypadek stabilny, stan z 8 października 2026). To 9,96 raza więcej, a 1334 dni to ponad 3,5 roku. Taki rozstęp nie jest jednak wyjątkiem tych dwóch miast: w samym Poznaniu najdłuższa niezerowa prognoza jest 10 razy dłuższa od najkrótszej. To prognoza, a nie rezerwacja.

Odcinek „Kolano: Ostrów Wlkp. i Kalisz”. Film trwa około 30 sekund. Liczby w nim są te same, co na tej stronie. Postacie są rysowane, a głos i grafiki wygenerowała AI. Obejrzyj na YouTube (otwiera się w nowej karcie).

Dwie liczby dla jednej operacji

Po wpisaniu w narzędziu KolejkaZERO endoprotezy stawu kolanowego dla dorosłych w Wielkopolsce, bez pilnego skierowania, widać dwie wartości, które rozpinają prawie cały zakres województwa. Kalisz ma prognozę 134 dni, czyli 4 miesiące i 2 tygodnie. Ostrów Wielkopolski ma 1334 dni, czyli 44 miesiące i 2 tygodnie, co daje ponad 3,5 roku.

Różnica wynosi 1200 dni, czyli 171 tygodni i 3 dni. Iloraz obu liczb to 9,96, dlatego w filmie mówimy „ok. 10 razy”. Obie prognozy mają ten sam stan danych, 8 października 2026, więc porównanie nie jest zniekształcone różnicą dat.

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego, dorośli, przypadek stabilny. Placówek nie nazywamy.
Prognoza (dni)MiastoZapis w danych NFZStan danychOsoby na liście, koniec wrześniaŚrednia za wrzesień (dni)
134Kalisz4 mies. 2 tyg.8.10.2026159147
1334Ostrów Wielkopolski44 mies. 2 tyg.8.10.20265561497

Lista osób czekających jest w Ostrowie 3,5 raza dłuższa niż w Kaliszu (556 do 159 osób na koniec września), a prognoza jest dłuższa prawie 10 razy. Sama długość listy nie tłumaczy więc całej różnicy. To obserwacja z dwóch placówek, a nie reguła; szerzej sprawdzamy to w części 4.

Rozstęp w skali całego województwa

Żeby ocenić, czy para Ostrów i Kalisz jest wyjątkowa, ułożyliśmy wszystkie placówki z prognozą w województwie. Jest ich 27 w 14 miastach, przy czym Poznań liczymy jako jedno miasto, choć ma 13 placówek, czyli prawie połowę listy. Mediana, czyli środkowa wartość, wynosi 284 dni. Dolny kwartyl to 157 dni, a górny 517 dni: tyle wynoszą granice, które dzielą placówki na cztery równe grupy.

Kalisz mieści się poniżej dolnego kwartyla i ma mniej niż połowę mediany (134 do 284 dni). Ostrów leży 4,7 raza nad medianą i ma najdłuższą prognozę w całym zestawieniu. Dziewięć z 27 placówek ma prognozę dłuższą niż rok (365 dni), a co najmniej 730 dni, czyli dwa lata, mają trzy: 870, 1041 i 1334 dni.

Prognozy w miastach Wielkopolski, w dniach

Każda kropka to jedna placówka, jasny pas łączy najkrótszą i najdłuższą prognozę w mieście. Miasta od najkrótszej środkowej wartości. Kalisz i Ostrów zaznaczono kolorem. W Poznaniu trzy kropki leżą na zerze.

Wielkopolskie, endoprotezoplastyka stawu kolanowego, dorośli, przypadek stabilny. Stan danych NFZ z 8 i 2 października 2026, pobranie 9.10.2026. Poznań: wszystkie dzielnice razem.
MiastoPlacówkiNajkrócej (dni)Najdłużej (dni)Mediana (dni)
Gniezno251180115,5
Kalisz1134134134
Nowy Tomyśl1217217217
Jarocin1231231231
Krotoszyn1247247247
Września1261261261
Poznań1301041284
Puszczykowo1300300300
Piła1314314314
Kościan1374374374
Śrem1480480480
Turek1667667667
Konin1681681681
Ostrów Wlkp.1133413341334

Najciekawsze jest to, co dzieje się w samym Poznaniu. Trzynaście poznańskich placówek ma prognozy od 0 do 1041 dni. Trzy z nich mają 0 dni (stan z 2 października 2026), a wśród pozostałych dziesięciu najkrótsza to 104 dni, najdłuższa 1041 dni. Iloraz wynosi 10,0, czyli tyle samo co między Kaliszem a Ostrowem (9,96).

Wniosek własny redakcji: dziesięciokrotny rozstęp nie jest cechą pary Ostrów i Kalisz, tylko normą w Wielkopolsce, także wewnątrz jednego miasta. Nazwa miasta mówi o czasie oczekiwania mniej, niż się wydaje, bo różnice między placówkami w jednym mieście bywają równie duże jak między miastami. Gdy pominiemy trzy placówki z zerem, rozstęp w całym województwie sięga od 51 do 1334 dni, czyli 26,2 raza. Zero dni to wartość z danych placówki, a nie termin na dziś.

Skąd na stronie 1334, a w danych 1497

Jeśli ktoś zajrzy do surowych danych NFZ, zobaczy dla Ostrowa liczbę 1497, a dla Kalisza 147. To nie błąd. Interfejs NFZ podaje dla każdej placówki dwie różne wartości: prognozę (pole z datą stanu, tę widzi użytkownik narzędzia i tę podajemy w całej analizie) oraz średnią czasu oczekiwania z poprzedniego miesiąca, tu z września 2026. Pierwsza mówi, ile według placówki trzeba czekać teraz, druga, ile czekali pacjenci, którzy zabieg już mieli.

Dla naszej pary obie wersje prowadzą do tego samego wniosku: iloraz średnich to 10,2, a iloraz prognoz 9,96. W innych miejscach potrafią się jednak rozchodzić mocno. Spośród 27 placówek 14 ma prognozę różną od średniej o więcej niż 30 dni; w 19 przypadkach średnia jest wyższa niż prognoza, w 5 niższa, w 3 taka sama. Największa różnica dotyczy placówki w Kościanie: średnia z września to 1372 dni, a prognoza 374 dni, czyli 3,7 raza mniej. Z drugiej strony placówka w Poznaniu z prognozą 1041 dni miała średnią 755 dni.

Co z tego wynika: porównując miasta, zawsze trzeba wiedzieć, którą z dwóch liczb się porównuje. Gdyby film opierał się na surowej średniej, Ostrów miałby 1497 dni zamiast 1334, a Kościan mówiłby o ponad trzech latach, choć jego aktualna prognoza to nieco ponad rok. Dlatego liczby w filmie i na tej stronie pochodzą z ekranu narzędzia.

Czy długa lista tłumaczy długą prognozę

Naturalne pytanie brzmi, czy placówka z dłuższą listą ma dłuższą prognozę. Sprawdziliśmy to dla 27 placówek: porównaliśmy rangi prognoz i liczby osób na liście z końca września. Współczynnik korelacji rang Spearmana wynosi 0,57, czyli zależność jest średniej siły: lista wyjaśnia część różnic, ale nie całość.

Widać to na przykładach. Placówka z prognozą 51 dni miała 242 osoby na liście, a placówka z prognozą 1041 dni tylko 607. Jedna z dwóch placówek z prognozą 554 dni miała 1013 osób, więcej niż Ostrów (556), przy prognozie ponad dwa razy krótszej. W 27 placówkach na liście czekało razem 6024 osoby, z czego w Ostrowie 556 (9,2 procent), a w Kaliszu 159 (2,6 procent).

Dane NFZ nie podają liczby wykonywanych zabiegów ani wolnych miejsc, więc nie możemy powiedzieć, dlaczego dwie placówki o podobnych listach mają tak różne prognozy. Nie zgadujemy tu przyczyn.

Jak to czytać

  • To prognoza, nie rezerwacja. To szacunek z danych placówki, a nie termin zapisany dla Ciebie. Od 1 lipca 2026 roku publiczne dane NFZ nie zawierają daty pierwszego wolnego terminu. Różnicę wyjaśnia tekst Średni czas oczekiwania a pierwszy wolny termin.
  • 1334 dni nie znaczy, że ktoś będzie czekał tyle samo. Prognoza zmienia się wraz z listą i liczbą zabiegów. Sprawdzaj aktualny wynik, a nie liczbę z filmu.
  • Ta strona dotyczy przypadku stabilnego. Dla endoprotezy kolana nie mamy w tym zestawieniu danych dla przypadku pilnego. Różnicę opisuje tekst Przypadek pilny i stabilny, a jak czytać wynik w narzędziu, wyjaśnia tekst Jak czytać wynik KolejkaZero.

Co może zrobić pacjent

  • Sprawdzić inne placówki. Według ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz.U. 2025 poz. 1461, art. 29 i art. 30) świadczeniobiorca ma prawo wyboru świadczeniodawcy ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych oraz szpitala spośród tych, które mają umowę z NFZ. Prognozy w innych miastach porównasz w narzędziu KolejkaZERO. Przepisy sprawdziliśmy w bazie Sejmu 11 października 2026 r.
  • Zapytać w rejestracji. Zadzwoń do wybranej placówki i zapytaj o aktualny termin. Prognoza z danych NFZ jest tylko punktem wyjścia.
  • Skontaktować się z NFZ. Z pytaniami o kolejki i prawa pacjenta można zwrócić się do oddziału wojewódzkiego NFZ. Oficjalne dane są też w serwisie Terminy Leczenia NFZ.

Decyzję o leczeniu zawsze podejmuje lekarz. Nie wskazujemy placówek i nie oceniamy ich jakości.

Źródło, metoda i ograniczenia

Źródło: publiczne dane NFZ „Terminy Leczenia”, świadczenie „endoprotezoplastyka stawu kolanowego”, stan z 8 października 2026 (24 placówki) i z 2 października 2026 (3 placówki), pobrane 9 października 2026 przez narzędzie KolejkaZERO. Metoda: pobraliśmy wszystkie placówki wielkopolskie dla przypadku stabilnego, zamieniliśmy zapis w miesiącach i tygodniach na dni (miesiąc to 30 dni, tydzień 7 dni, jak w narzędziu) i policzyliśmy najmniejszą, największą i środkową wartość oraz kwartyle w miastach i w całym województwie.

  • W pobraniu było 30 placówek. Pominęliśmy trzy, które nie mają w danych prognozy; wśród 30 nie było placówek dla dzieci.
  • Poznań liczymy jako jedno miasto (dzielnice razem). Wartości 0 dni zostały w statystykach, więc mediana województwa uwzględnia je jako wartość z danych.
  • Liczby osób na liście i średnie podają placówki, według stanu z września 2026. Prognozy pochodzą z dwóch dni (8 i 2 października), więc porównanie jest przybliżone.
  • Pobranie jest z 9 października 2026. Dane NFZ się zmieniają, a dokumentacja nie podaje, jak często. Aktualny wynik sprawdzisz w narzędziu.
  • Nie mamy danych o odległościach między miastami ani o liczbie wykonywanych zabiegów, więc nie oceniamy, która opcja jest „bliżej” czy „lepsza”.

Stronę przygotowała Redakcja KolejkaZERO. Zasady redakcji, w tym użycie AI, opisuje strona Redakcja, a źródła danych strona Skąd mamy dane.

Zastrzeżenie. Ta strona ma charakter informacyjny i nie jest poradą medyczną ani prawną. KolejkaZERO to niezależne narzędzie, nie strona NFZ.

W nagłej sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dzwoń pod numer 112

Źródła

Dane NFZ z 08.10.2026 i 02.10.2026, narzędzie KolejkaZEROOpublikowano: 14.10.2026Zaktualizowano: 14.10.2026

Sprawdź swoje miasto

Porównaj prognozowane terminy w placówkach NFZ w Twojej okolicy.

Sprawdź terminy w swojej okolicy

Czytaj dalej