← Wszystkie analizy: Zaćma NFZ

Zaćma na NFZ w Koninie: od 5 do 201 dni w jednym mieście

Redakcja KolejkaZEROOpublikowano: Zaktualizowano:

Na tej stronie: 5 części
  1. Co pokazują trzy liczby z Konina
  2. Konin na tle Wielkopolski
  3. Jak to czytać
  4. Co może zrobić pacjent
  5. Źródło, metoda i ograniczenia

Wniosek w skrócie

W Koninie prognozowany czas oczekiwania na zabieg zaćmy wynosi w trzech placówkach 5, 104 i 201 dni. Dotyczy to dorosłych bez pilnego skierowania, według danych NFZ z 8 i 2 października 2026 roku. Najdłuższa prognoza jest ponad 40 razy dłuższa od najkrótszej, choć wszystkie trzy dotyczą jednego miasta. To prognoza, a nie rezerwacja.

Odcinek „Zaćma w Koninie”. Film trwa 35 sekund. Liczby w nim są te same, co na tej stronie. Postacie są rysowane, a głos i grafiki wygenerowała AI. Obejrzyj na YouTube (otwiera się w nowej karcie).

Co pokazują trzy liczby z Konina

NFZ podaje prognozowany czas oczekiwania osobno dla każdej placówki. W danych NFZ w Koninie są trzy placówki, które wykonują operacje zaćmy u dorosłych, a ich prognozy to 5, 104 i 201 dni.

Prognoza 104 dni to w danych 3 miesiące i 2 tygodnie, a 201 dni to 6 miesięcy i 3 tygodnie. Różnica między najkrótszą a najdłuższą wynosi 196 dni, czyli dokładnie 28 tygodni. Iloraz obu liczb to 40,2, dlatego w filmie mówimy „ponad 40 razy”.

Konin, zabiegi w zakresie soczewki (zaćma), dorośli, przypadek stabilny. Placówek nie nazywamy.
Prognoza (dni)Zapis w danych NFZStan danychOsoby na liście, koniec wrześniaSkreślone we wrześniu po udzieleniu świadczenia
55 dni8.10.2026027
1043 mies. 2 tyg.2.10.202628948
2016 mies. 3 tyg.8.10.202664378

W danych placówek widać jeszcze jedno: im dłuższa lista oczekujących, tym dłuższa prognoza. Placówka z prognozą 5 dni nie miała na koniec września nikogo na liście, a ta z prognozą 201 dni aż 643 osoby. Trzy placówki to za mało na regułę, więc to tylko obserwacja, a nie wyjaśnienie.

Konin na tle Wielkopolski

Żeby sprawdzić, czy Konin jest wyjątkiem, porównaliśmy go z resztą województwa. W danych NFZ pobranych 11 października 2026 roku jest w Wielkopolsce 23 placówki z prognozą dla dorosłych w przypadku stabilnym, w 12 miastach (Poznań liczymy jako jedno). Mediana, czyli środkowa wartość, to 44 dni. Najkrótsza prognoza w województwie to 5 dni i jest z Konina, najdłuższa to 450 dni w Poznaniu.

Konin wyróżnia się jednak czymś jeszcze: ma też drugą najdłuższą prognozę w województwie (dłuższa jest tylko poznańska). Różnice w obrębie jednego miasta widać tylko w czterech miastach, bo tylko tam są co najmniej dwie placówki. W Koninie największa prognoza jest 40,2 razy dłuższa od najmniejszej, w Poznaniu 37,5 razy (od 12 do 450 dni), w Lesznie 10,6 razy (od 7 do 74 dni), a w Kaliszu 8,2 razy (od 9 do 74 dni).

Prognozy w miastach Wielkopolski, w dniach

Każda kropka to jedna placówka, jasny pas łączy najkrótszą i najdłuższą prognozę w mieście. Miasta od najkrótszej środkowej wartości. Konin zaznaczono kolorem.

Wielkopolskie, zaćma, dorośli, przypadek stabilny. Stan danych NFZ z 2 i 8 października 2026, pobranie 11.10.2026. Poznań: wszystkie dzielnice razem.
MiastoPlacówkiNajkrócej (dni)Najdłużej (dni)Mediana (dni)
Puszczykowo1242424
Kalisz497424,5
Piła1252525
Nowy Tomyśl1373737
Gniezno1444444
Rakoniewice1444444
Września1444444
Poznań51245051
Kobylniki1515151
Leszno377467
Konin35201104
Ostrów Wielkopolski1141141141

To nie jest ranking jakości: w miastach z jedną placówką widać tylko jedną wartość, a w większych środkowa wartość ukrywa duże różnice, tak jak w Koninie.

Dla przypadku pilnego prognozy w Koninie to 0, 20 i 60 dni (dane z 8 i 2 października 2026). Zero dni to wartość z danych placówki, a nie termin na dziś. Pilność ocenia lekarz.

Jak to czytać

  • To prognoza, nie rezerwacja. To szacunek z danych placówki, a nie termin zapisany dla Ciebie. Od 1 lipca 2026 roku publiczne dane NFZ nie zawierają daty pierwszego wolnego terminu. Różnicę wyjaśnia tekst Średni czas oczekiwania a pierwszy wolny termin.
  • Dlaczego placówki w jednym mieście tak się różnią? Każda ma własne zasoby i własną listę oczekujących, a osoby na liście i zabiegi w ciągu miesiąca są u każdej inne. Dane NFZ nie podają przyczyn, więc nie wskazujemy, która placówka i dlaczego ma krótszą prognozę.
  • Przypadek stabilny i pilny to osobne prognozy. Ta strona dotyczy stabilnego, a różnicę opisuje tekst Przypadek pilny i stabilny. Jak czytać wynik w narzędziu, wyjaśnia tekst Jak czytać wynik KolejkaZero.

Co może zrobić pacjent

  • Sprawdzić inne placówki. Według ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz.U. 2025 poz. 1461, art. 29 i art. 30) świadczeniobiorca ma prawo wyboru świadczeniodawcy ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych oraz szpitala spośród tych, które mają umowę z NFZ. Prognozy w innych miastach porównasz w narzędziu KolejkaZERO. Przepisy sprawdziliśmy w bazie Sejmu 11 października 2026 r.
  • Zapytać w rejestracji. Zadzwoń do wybranej placówki i zapytaj o aktualny termin. Prognoza z danych NFZ jest tylko punktem wyjścia.
  • Skontaktować się z NFZ. Z pytaniami o kolejki i prawa pacjenta można zwrócić się do oddziału wojewódzkiego NFZ. Oficjalne dane są też w serwisie Terminy Leczenia NFZ.

Decyzję o leczeniu zawsze podejmuje lekarz. Nie wskazujemy placówek i nie oceniamy ich jakości.

Źródło, metoda i ograniczenia

Źródło: publiczne dane NFZ „Terminy Leczenia”, stan z 8 października 2026 (dwie placówki z Konina) i z 2 października 2026 (jedna), pobrane przez narzędzie KolejkaZERO 11 października 2026. Metoda: wybraliśmy placówki wielkopolskie wykonujące zabiegi w zakresie soczewki (zaćma) dla dorosłych w przypadku stabilnym, zamieniliśmy zapis w miesiącach i tygodniach na dni (miesiąc to 30 dni, tydzień 7 dni, jak w narzędziu) i policzyliśmy wartość najmniejszą, największą i środkową.

  • Pominęliśmy dwa miejsca udzielania świadczeń dla dzieci i dwa, które nie mają w danych prognozy.
  • Obok prognozy placówka podaje średnią z poprzedniego miesiąca (w Koninie za wrzesień: 6, 93 i 182 dni). Używamy prognozy, bo tę liczbę widzi użytkownik narzędzia.
  • Liczby osób na liście i skreśleń podają placówki, według stanu z września 2026. Trzy konińskie prognozy są z dwóch różnych dni, więc porównanie jest przybliżone.
  • Dane NFZ się zmieniają, a dokumentacja nie podaje, jak często. Aktualny wynik sprawdzisz w narzędziu.

Stronę przygotowała Redakcja KolejkaZERO. Zasady redakcji, w tym użycie AI, opisuje strona Redakcja, a źródła danych strona Skąd mamy dane.

Zastrzeżenie. Ta strona ma charakter informacyjny i nie jest poradą medyczną ani prawną. KolejkaZERO to niezależne narzędzie, nie strona NFZ.

W nagłej sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dzwoń pod numer 112

Źródła

Dane NFZ z 08.10.2026 i 02.10.2026, narzędzie KolejkaZEROOpublikowano: 14.10.2026Zaktualizowano: 14.10.2026

Sprawdź swoje miasto

Porównaj prognozowane terminy w placówkach NFZ w Twojej okolicy.

Sprawdź terminy w swojej okolicy

Czytaj dalej