Zaćma na NFZ: Koszalin 3 dni, Wałcz 90 dni

Redakcja KolejkaZEROOpublikowano: Zaktualizowano:

Na tej stronie: 7 części
  1. Koszalin 3 dni, Wałcz 90 dni
  2. Wałcz na tle zachodniopomorskiego
  3. Przypadek pilny w Wałczu na tle przypadku stabilnego gdzie indziej
  4. Jak stare są te prognozy
  5. Jak czytać wynik
  6. Co może zrobić pacjent
  7. Źródło, metoda i ograniczenia

Wniosek w skrócie

W Koszalinie prognozowany czas oczekiwania na zabieg zaćmy u dorosłych (bez pilnego skierowania) wynosi 3 dni, a w Wałczu 90 dni, czyli 30 razy więcej (dane NFZ z 10 października 2026 roku). W zachodniopomorskim Wałcz ma najdłuższą z 11 prognoz, a mediana regionu to 17 dni. To prognoza, a nie rezerwacja.

Koszalin 3 dni, Wałcz 90 dni

Koszalin i Wałcz to dwa miasta zachodniopomorskiego, w których jest po jednej placówce wykonującej operacje zaćmy u dorosłych. Prognoza w Koszalinie wynosi 3 dni, a w Wałczu 90 dni. Obie liczby pochodzą z ekranu narzędzia z 11 października 2026 roku i mają stan danych NFZ z 10 października 2026. Narzędzie pokazało przy nich daty 14 października 2026 w Koszalinie i około 9 stycznia 2027 w Wałczu, bo liczy je od dnia odczytu.

Iloraz obu liczb to 30 (90 podzielone przez 3), a różnica wynosi 87 dni, czyli 12 tygodni i 3 dni. To różnica między dwoma różnymi miastami, a nie dwiema placówkami jednego miasta, więc ten wynik nie dotyczy wyboru w obrębie jednej miejscowości.

Obok prognozy placówki podają dane o własnej liście oczekujących. W Koszalinie na koniec września 2026 roku na liście było 20 osób, a w ciągu miesiąca skreślono z niej 190. W Wałczu było 245 osób na liście i 74 skreślenia. Przeciętny czas oczekiwania osób, które w poprzednim miesiącu otrzymały świadczenie, placówki podają jako 4 dni w Koszalinie i 76 dni w Wałczu. Prognozy 3 i 90 dni są więc zbliżone do średnich z poprzedniego miesiąca (4 i 76 dni).

Wałcz na tle zachodniopomorskiego

W pobraniu danych NFZ z 11 października 2026 roku w zachodniopomorskim jest 11 placówek z prognozą dla dorosłych w przypadku stabilnym, w 7 miastach: Szczecin ma pięć placówek, a pozostałe miasta po jednej. Mediana wynosi 17 dni, najkrótsza prognoza to 0 dni, najdłuższa 90 dni.

Prognozy w placówkach zachodniopomorskiego, w dniach

Trzy własne wnioski. Po pierwsze, Wałcz jest wartością odstającą: jego prognoza jest 5,3 razy dłuższa od mediany regionu (90 podzielone przez 17) i o 23 dni dłuższa od następnej, z Gryfic (67 dni). Po drugie, Koszalin z prognozą 3 dni jest drugi od najkrótszej wśród 11 placówek, za jedną szczecińską z 0 dni, a 8 z 11 prognoz regionu mieści się poniżej 40 dni. Po trzecie, w samym Szczecinie pięć placówek ma prognozy od 0 do 44 dni, czyli wewnątrz jednego miasta rozstęp wynosi 44 dni.

Zachodniopomorskie, zaćma, dorośli. Jedna linia to jedna placówka. Pobranie 11.10.2026.
MiastoPrzypadek stabilny (dni)Przypadek pilny (dni)Stan danychDni od stanu do pobrania
Szczecin009.10.20262
Koszalin309.10.20262
Szczecin1109.10.20262
Stargard1209.10.20262
Szczecin15710.9.202631
Kołobrzeg1762.9.202639
Szczecin1913.8.202669
Szczecinek3702.9.202639
Szczecin44410.9.202631
Gryfice672910.9.202631
Wałcz90449.10.20262

Przypadek pilny w Wałczu na tle przypadku stabilnego gdzie indziej

Dla przypadku pilnego prognozy w zachodniopomorskim wynoszą od 0 do 44 dni, a mediana to 1 dzień. Pięć placówek ma prognozę 0 dni, w tym ta w Koszalinie. Najdłuższą prognozę pilną ma Wałcz: 44 dni (stan z 9 października 2026), a drugą Gryfice z 29 dniami.

Wałcz ma ciekawą własność: prognoza dla przypadku pilnego (44 dni) jest dłuższa niż prognoza dla przypadku stabilnego w ośmiu z jedenastu placówek regionu (0, 3, 11, 12, 15, 17, 19 i 37 dni), równa jednej (44 dni) i krótsza od dwóch (67 i 90 dni). Dane NFZ nie podają przyczyn, więc nie oceniamy placówki. Widać tylko, że prognoza pilna z jednej placówki może być dłuższa niż stabilna z innej, więc rodzaje skierowania porównuje się sensownie tylko w obrębie jednej placówki. Pilność skierowania ocenia lekarz.

Jak stare są te prognozy

Prognozy w jednym województwie nie muszą być z tego samego dnia. Pięć z jedenastu placówek ma stan z 9 października 2026, w tym obie z odcinka (Koszalin i Wałcz). Pozostałe sześć ma stany starsze: trzy z 10 września, dwie z 2 września i jedną z 3 sierpnia 2026, czyli od 31 do 69 dni przed pobraniem z 11 października. Dla tych sześciu placówek dane NFZ nie zawierają też informacji o liście oczekujących.

To ważne przy czytaniu rankingu: porównanie Koszalina z Wałczem opiera się na świeżych danych, ale porównanie ich z resztą regionu jest mocne tylko dla placówek ze stanem z 9 października. Mediana 17 dni jest policzona ze wszystkich jedenastu liczb, więc może się zmienić, gdy starsze placówki odświeżą dane.

Jak czytać wynik

  • To prognoza, nie rezerwacja. To szacunek z danych placówki, a nie termin zapisany dla Ciebie. Od 1 lipca 2026 roku publiczne dane NFZ nie zawierają daty pierwszego wolnego terminu. Różnicę wyjaśnia tekst Średni czas oczekiwania a pierwszy wolny termin.
  • Dwa miasta to nie dwie placówki jednego miasta. Porównanie Koszalina z Wałczem mówi o dwóch odległych miejscach. Pacjent zwykle wybiera placówkę w swojej okolicy, a narzędzie pokazuje także odległość.
  • Zero dni to wartość z danych, a nie termin na dziś. Prognoza 0 dni oznacza, że placówka podała zerowy szacunek. Pilność ocenia lekarz.
  • Przypadek stabilny i pilny to osobne prognozy. Różnicę opisuje tekst Przypadek pilny i stabilny. Gdy termin jest za daleko, pomoże tekst Termin za daleko, co robić.

Co może zrobić pacjent

  • Sprawdzić inne placówki. Według ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity: Dz.U. 2025 poz. 1461, art. 29 i art. 30) świadczeniobiorca ma prawo wyboru świadczeniodawcy ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych oraz szpitala spośród tych, które mają umowę z NFZ. Prognozy w innych miastach porównasz w narzędziu KolejkaZERO. Przepisy sprawdziliśmy w bazie Sejmu 11 października 2026 r.
  • Zapytać w rejestracji. Zadzwoń do wybranej placówki i zapytaj o aktualny termin. Prognoza z danych NFZ jest tylko punktem wyjścia.
  • Skontaktować się z NFZ. Z pytaniami o kolejki i prawa pacjenta można zwrócić się do oddziału wojewódzkiego NFZ. Oficjalne dane są też w serwisie Terminy Leczenia NFZ.

Decyzję o leczeniu zawsze podejmuje lekarz. Nie wskazujemy placówek i nie oceniamy ich jakości.

Źródło, metoda i ograniczenia

Źródło: publiczne dane NFZ „Terminy Leczenia”. Liczby dla Koszalina i Wałcza (3 i 90 dni) pochodzą z ekranu narzędzia KolejkaZERO z 11 października 2026 roku (stan NFZ z 10 października). Porównanie z regionem pochodzi z pobrania ogólnopolskiego z 11 października 2026 roku. W tym pobraniu Koszalin i Wałcz mają stan z 9 października i te same prognozy co na ekranie, różni się tylko data stanu. Metoda: wybraliśmy placówki zachodniopomorskie (kod TERYT miejsca zaczyna się od 32) wykonujące zabiegi w zakresie soczewki (zaćma) dla dorosłych, zamieniliśmy zapis w miesiącach i tygodniach na dni (miesiąc to 30 dni, tydzień 7 dni), sparowaliśmy prognozę stabilną i pilną tej samej placówki i policzyliśmy wartość środkową.

  • Wszystkie 11 placówek regionu ma w danych prognozę, pominęliśmy świadczenia dla dzieci.
  • Osoby na liście, skreślenia i średnią z poprzedniego miesiąca podają placówki, według stanu z września 2026. Dla sześciu placówek w regionie tych danych w pobraniu nie ma.
  • Prognozy pochodzą z kilku różnych dni (od 3 sierpnia do 9 października 2026), więc porównanie w regionie jest przybliżone.
  • Dane NFZ się zmieniają, a dokumentacja nie podaje, jak często. Aktualny wynik sprawdzisz w narzędziu.

Stronę przygotowała Redakcja KolejkaZERO. Zasady redakcji, w tym użycie AI, opisuje strona Redakcja, a źródła danych strona Skąd mamy dane.

Zastrzeżenie. Ta strona ma charakter informacyjny i nie jest poradą medyczną ani prawną. KolejkaZERO to niezależne narzędzie, nie strona NFZ.

W nagłej sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dzwoń pod numer 112

Źródła

Dane NFZ z 09.10.2026 i 10.10.2026, narzędzie KolejkaZEROOpublikowano: 14.10.2026Zaktualizowano: 14.10.2026

Sprawdź swoje miasto

Porównaj prognozowane terminy w placówkach NFZ w Twojej okolicy.

Sprawdź terminy w swojej okolicy

Czytaj dalej